Dnes je Úterý, 28. května 2024, svátek má Vilém
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6026
 
Webinfo


 

24.07.2009, 08:11 - rubrika " Zajímavosti "
Čeští vědci ulehčí život nevidomým

V Brně vzniklo unikátní naváděcí zařízení pro lidi se zrakovým postižením. Nyní se bude zkoušet poprvé v českých úřadech a nemocnicích. Krátké a jednoduché informace, které však významně pomohou nevidomým orientovat se v prostoru. Stačí jen, když budou mít u sebe speciální naváděcí zařízení, které právě vzniklo pod rukama českých vědců.

Unikátní naváděcí systém má usnadnit život nevidomým lidem na úřadech a v nemocnicích. V Česku zatím nic podobného neexistuje.

Technická novinka je velmi jednoduchá: nevidomý člověk si nasadí do ucha sluchátko, které je připojeno na malou vysílačku. Tu si připne na oblečení podobně jako malý mikrofon. Ve chvíli, kdy pak přijde do nemocnice, na úřad nebo do galerie, stačí, aby se dotkl kliky u dveří, zábradlí nebo jakéhokoliv předmětu a ve sluchátku uslyší informaci, kde se právě nachází nebo kam má v chůzi pokračovat.

Nyní chce úplnou novinku odzkoušet na úřadech a v nemocnicích v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji.

'Naváděcí systém by se měl postupně rozšířit do všech krajů.Chceme také vyjednávat se zdravotními pojišťovnami, které by zařízení mohly proplácet pro nevidomé jako zdravotnickou pomůcku. Není to drahé zařízení, počítáme to na několik tisícovek korun,'.

Magnety 'povedou' hůl

Do datové schránky naváděcího systému pro zrakově postižené lidi lze nahrát neomezené množství informací. Firma proto například vyjednává s hotely a restauracemi, kde by nevidomí slyšeli ve sluchátku celé předčítané menu.

Sluchátka by mohli lidé využívat i například v městské hromadné dopravě nebo také v zoologické zahradě. Informace budou v zařízení nahrány až v šesti jazycích.

Profesor Jaroslav Čechák z Katedry radiolokace Univerzity obrany, který s vědci vymyslel pro firmu ještě další naváděcí systém pro zdravotně postižené. Ti se budou moci pomocí speciální hole rychleji orientovat v prostoru. Slepecká hůl bude mít totiž v sobě speciální 'magnetickou čtečku', která je schopna rozlišovat a přijímat magnetické signály z okolí.

Na podlaze jakéhokoliv prostoru - budovy, chodníku - pak bude speciální pás sestavený z magnetů. Ty budou hůl nevidomého člověka navádět přesným směrem, například ze schodů nebo na přechod. Když snímač na holi zaměří magnety, hůl začne v dlani vibrovat.

V Česku by mohlo využít speciálního informačního a naváděcího zařízení zhruba až 250 tisíc slabozrakých a nevidomých lidí.

Zdroj: Petra Benešová
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie