http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 30.11.2006, 09:30 --- rubrika " Zaměstnávání "

Malá kvalifikace brzdí zaměstnanost

Nedostatečné vzdělání je podle odborníků z úřadů práce v Libereckém kraji největším handicapem uchazečů o práci, kteří mají nějaké zdravotní postižení. "V Libereckém kraji bylo na konci října bez práce 2669 lidí se zdravotním postižením, což představuje 15,4 procenta uchazečů," řekl mluvčí Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák.

Většina nezaměstnaných má jen výuční list

Zhruba 87 procent z nich má nejvýše výuční list, asi 12 procent postižených má maturitu, vysokoškolský diplom má pouhé procento těchto uchazečů.

Nejvíce nezaměstnaných s postižením evidují úřady na Českolipsku, kde handicapovaní představovali na konci října 18 procent z 4412 evidovaných uchazečů o práci. "Většinou mají jen základní vzdělání nebo jsou vyučeni, pro takové lidi je ale práce málo," se snaží úřad připravit pro postižené rekvalifikační kurzy, kde se naučí pracovat s počítačem. Úřad podporuje 12 chráněných dílen, jen za první pololetí na ně rozdělil přes pět milionů korun a podpořil práci pro 280 postižených.

Nedostatečná kvalifikace lidí s postižením působí mimo jiné problémy také Krajskému úřadu v Liberci. Instituce, která má 358 pracovníků, by měla zaměstnávat 14 postižených. Podle zákona musí totiž ve firmách a organizacích s více než 25 pracovníky tvořit nejméně čtyři procenta zaměstnanců postižení. Na Krajském úřadě v Liberci je jich ale jen sedm.

"Nedaří se nám ta místa obsadit, nemůžeme totiž kvůli diskriminaci ostatních uchazečů do podmínek výběrového řízení uvést postižení, ani se na něj nemůžeme zájemců ptát. Je jen na nich, zda to uvedou," řekla ČTK vedoucí personálního a mzdového oddělení krajského úřadu Jitka Andresová.

Přestože se kraj snaží vylepšit nepříznivý stav v zaměstnávání postižených nákupem služeb od firem zaměstnávajících postižené, musel loni na sankcích do státní pokladny odvést více než 327 000 korun. Odvody Libereckého kraje patřily loni mezi krajskými úřady k nejvyšším. Úřad měl ale tehdy jen tři postižené pracovníky. Pracovníci krajského úřadu musí mít nejméně středoškolské vzdělání, polovina z nich ale absolvovala vysokou školu.

Handicapovaných bez práce je v Česku 70 tisíc

V Česku evidovaly úřady na konci října 70 590 uchazečů o práci se zdravotním postižením. Handicapovaní tak představovali 16 procent všech uchazečů o práci, kterých bylo na konci měsíce 439 788.

Nejhorší je situace v Pardubickém kraji, kde má postižení každý pátý nezaměstnaný, naopak nejméně jich eviduje hlavní město, kde má handicap 11 procent uchazečů.

Autor: (ČTK)
Zdroj: Mladá fronta DNES


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.