http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 02.05.2006, 09:16 --- rubrika " Poradna "

Povinnosti malého občanského sdružení

V loňském roce bylo založeno malé občanské sdružení. Většinu akcí pro děti realizují svépomocí. Příjmy jsou jen z členských příspěvků a celkem jejich obrat za loňský rok činil cca 3 500 Kč.

a) Musí se zaregistrovat na finančním úřadě?
b) Musím vést účetnictví a podávat daňové přiznání? Pokud ano, tak od jaké výše?
c) Co dělat v případě, že dostanou nějaký dar, musí podat extra přiznání k dani darovací?


Připravila: Ing. Martina Jeřábková, UNES pro časopis GRANTIS 4/2006, © ICN, o.p.s.

Občanské sdružení je právnickou osobou. Všechny právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky, jsou povinny vést účetnictví (dříve účetnictví podvojné). Jednoduché účetnictví již zákon nezná. Občanské sdružení patří mezi účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání. Proto se na něj kromě zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví“), vztahuje také vyhláška č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. Pro tyto účetní jednotky vydalo Ministerstvo financí ČR České účetní standardy č. 401 – č. 414, které sice nejsou právním předpisem, ale použití standardů účetními jednotkami se považuje za plnění ustanovení o účetních metodách, dle zákona o účetnictví. Účetnictví vést musíte, ale předpokládám, že nebude složité. Musíte účtovat o příjmech z členských příspěvků, o výdajích, o případných darech...

Registrovat na finančním úřadě se musíte pouze v případě, že začnete pobírat příjmy podrobené dani, pak tak musíte učinit do třiceti dnů. Pokud vznikne jen nahodilá nebo jednorázová daňová povinnost, pak není potřeba se registrovat.
Co se týká daňového přiznání k dani z příjmu, poplatníci, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání, podávají přiznání pouze v případě, že mají nějaké příjmy, které jsou předmětem daně a nejsou od daně osvobozeny, a také z nich ani nebyla daň vybrána srážkou podle zvláštní sazby daně. Například u vás nejsou předmětem daně úroky z vkladů na běžném účtu. Osvobozeny jsou např. členské příspěvky podle stanov. Předmětem daně také nejsou příjmy z činností vyplývajících z vašeho poslání za podmínky, že náklady (výdaje) vynaložené podle tohoto zákona v souvislosti s prováděním těchto činností jsou vyšší. Každá jednotlivá činnost se posuzuje co do ziskovosti či ztrátovost samostatně a již v účetnictví má být takové rozlišení podchyceno. Pokud by nastala situace, že by příjmy byly vyšší, museli byste podat přiznání, ale kladný základ daně by se kompenzoval odpočtem ve výši minimálně 300 000 Kč.

Co je přesně předmětem vaší činnosti jste neuvedli, ale předpokládám, že by u vás mělo být na místě osvobození dle § 20 odst. 4 zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů. Při bezúplatném nabytí majetku na humanitární nebo charitativní účely se daňové přiznání nepodává.


Autor: Ing. Martina Jeřábková
Zdroj: *www.neziskovky.cz;Neziskovky.cz


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.