Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kopírování se omezuje. Nesmyslný poplatek za prázdná CD zůstává?

Autorský zákon razantně omezuje možnosti kopírování originálních CD a DVD. Poplatky za nenahrané nosiče a nahrávací zařízení přitom zůstanou zachovány. Co si o tom myslí dotčené instituce a odborníci na autorské právo?

V pondělí 22. května 2006 vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 216/2006 Sb. novela autorského zákona. Poslanecká sněmovna schválila novelu autorského zákona původně již v únoru, ale Senát ji vrátil zpět s několika pozměňovacími návrhy. Poslanecká sněmovna pak koncem dubna schválila novelu autorského zákona ve znění vráceném Senátem.

Bez varování: Zákon již platí týden

Mezi pozměňovacími návrhy Senátu jsou i dva body „z pera“ České protipirátské unie, a to zákaz pořizování záznamů při promítání v kinech a zákaz pořizování rozmnoženin nezveřejněných děl pro osobní potřebu. Překročení zákona se dopustíte i tehdy, pokud si pořídíte kopii z CD/DVD chráněného protikopírovací ochranou. Podrobněji se novému zákonu věnujeme na Technetu zde.

Protože novela nabývá účinnosti dnem vyhlášení, již týden tak autorský zákon platí ve změněné podobě. V současné „legislativní smršti“ je to jev poměrně obvyklý, ale k adresátům zákonů, zejména k nám občanům, poněkud přísný.

Zákonodárci zřejmě předpokládají, že by občané měli sledovat zákonodárný proces ještě během projednávání návrhů v Parlamentu a se schválenými zákony se seznamovat v mezidobí od jejich podepsání Prezidentem do vydání ve Sbírce zákonů. V tomto případě jsme tak na to měli celých 17 dní … .

Poplatky budeme platit dál. Jaké budou?

Kromě jiného upravoval starý autorský zákon i procentuální výši poplatků, které platí každý uživatel ze zakoupeného nenahraného digitálního nosiče (CD-R, DVD-R atd.) a nahrávacího zařízení (CD/DVD rekordéry apod.). Nově tyto poplatky paušálně určí vyhláška Ministerstva kultury. Poplatky vybírá a následně rozděluje Ochranný svaz autorský (OSA).

Poplatky jsou jakousi náhradní odměnou zainteresovaným stranám, které díky kopírování, ať už nelegálnímu či legálnímu, přicházejí o část zisků. „Cílem je postupně poplatky minimalizovat. Je však nutné, aby  nejprve došlo k zásadnímu rozšíření DRM systémů,“ vysvětluje  vedoucího oddělení autorského práva Ministerstva kultury Pavel Zeman.

DRM je zkratka pro Digital Rights Management. Jedná se o souhrn pravidel, která definují možnosti přístupu k datům (hudba, film, software) a nakládání s nimi (kopírování, konverze atd.).

Podle Zemana, by měl nový systém vybírání poplatků reflektovat jejich současnou celkovou výši. „Celková vybraná částka by se měla odvíjet od té současné sumy a řádově by měla být stejná,“ říká Pavel Zeman.

„Konkrétní výši poplatku vám teď sdělit nemohu. Vyhláška je v připomínkovacím řízení a její podoba není definitivní,“ dodává Zeman. Podle dostupných informací se však podle současného návrhu vyhlášky bude platit z každého nenahraného média 30 až 40 haléřů.

Na poplatcích se pravděpodobně vybere stejně jako dnes, ačkoliv možnost kopírování originálních nosičů bude omezeno. Přesto je podle některých odborníků navržená výše poplatků nízká a nemůže pokrýt odměny pro dotčené autory.

Systém rozdělování poplatků by měl pamatovat i na případy, že CD nebo DVD je opatřeno ochranou proti kopírování a tudíž jej podle zákona zkopírovat nelze. V takovém případě by majitelům práv neměli z nekopírovatelného nosiče připadnout žádné náhradní odměny (poplatky).

Podle Zemana se nedá odhadnout zda nahrávací společnosti, případně filmová studia přistoupí, vzhledem k platnosti zákona, k razantnějšímu uplatňování protikopírovacích ochran. „Nosiče s protikopírovací ochranou se však prodávají méně, než ty bez ochrany,“ vysvětluje Zeman.

Ředitelka České protipirátské unie (ČPU) Markéta Prchalová poukazuje na fakt, že na trhu je pouze minimum originálních hudebních nosičů opatřeno protikopírovací ochranou. „V současnosti monitorujeme stav i u ostatních nahraných digitálních médií,“ dodává  Prchalová. Je tedy pravděpodobné, že masivního rozšíření protipirátských ochran se bát nemusíme.

ČPU paušální poplatky, jako formu náhradní odměny,  příliš nepodporuje. „Pro nás by bylo ideální kdyby se žádné poplatky nevybíraly a kopírování digitálních nosičů by bylo umožněno pouze v případě, že ten, kdo kopii pro osobní potřebu pořizuje, zároveň vlastní originál,“ upřesňuje požadavky ČPU Prchalová a dodává, že pokud je kopírování digitálních nosičů dovoleno, musí existovat i forma náhradní odměny.

Podle nového zákona a příslušné vyhlášky Ministerstva kultury by se tedy i nadálemohlo někomu zdát, že za kopírování pro osobní potřebu platí dvakrát. Jednou za originál a podruhé v ceně za prázdné médium.

Autoři:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 32 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...