Dnes je Pátek, 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5596
 
Webinfo


 

22.03.2004, 07:34 - rubrika " Internet "
Internet i pro slabozraké a nevidomé

Moderátor (Jan Bumba):

V průběhu našeho vysílání vás průběžně upozorňujeme na to, že BBC najdete i na internetu na adrese www.bbc.cz. Není tomu zas tak dávno, co byl internet hračkou pro omezený počet nadšenců. Dnes jde nejen o důležitý zdroj informací, ale mnohdy také o pracovní nástroj. Internet může dobře sloužit i lidem se zrakovým postižením. Webové stránky však pro ně musí být speciálně upraveny. Česká sjednocená organizace nevidových a slabozrakých vypracovala pravidla pro tvorbu stránek tak, aby byly srozumitelné o lidem s postižením zraku, a za tento počin s názvem Síť přátelská nevidomým, získala zvláštní ocenění v soutěži IT projekt roku 2003. Na telefonu je teď Radek Pavlíček z metodického centra informaticky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Dobré jitro.

Host (Radek Pavlíček):

Dobrý den.

Moderátor (Jan Bumba):

Pane Pavlíčku, jak by měly vypadat webové stránky, aby je mohli číst i lidé s postižením zraku?

Host (Radek Pavlíček):

Tak ještě než odpovím na tuto otázku, tak bych rád přiblížil posluchačům způsob, jakým si vůbec zrakově postižení stránky prohlížejí. U těch nevidomých návštěvníků je potřeba si uvědomit, že jsou schopni ze stránek přečíst pouze textové informace a ty stránky si čtou lineárně, to znamená položku po položce. U slabozrakých je potřeba si uvědomit, že si stránky čtou tak, že vzhledem k velkému zvětšení, které často používají, vidí v jednu chvíli pouze malou část stránky. Tady toto jim umožňují speciální programy, které buď teda těóm slabozrakým obsah stránek zvětšují a nebo u těch nevidomých ten obsah stránek převádí do hlasové a nebo hmatové podoby.

Moderátor (Jan Bumba):

A jak by tedy měly vypadat ty stránky, aby je mohli tito lidé prohlížet?

Host (Radek Pavlíček):

Tak, těch pravidel existuje několik. Ta naše metodika má v současné době 28 pravidel. Asi nemá smysl je tady vyjmenovávat všechny. Z takových těch nejdůležitějších bych jmenoval třeba alternativní popisky u grafických objektů na stránkách nebo třeba používání takových technologií, které jsou schopné tady ty speciální programy zpřístupnit, to znamená nedělat třeba hlavní navigační menu pomocí nějakého java appletu, ale udělat ho tak, aby bylo přístupné i tady této skupině návštěvníků. Dalším takovým prvkem může třeba vhodné strukturování stránek, protože jak jsem říkal, nevidomí čtou ty stránky lineárně, takže pokud ta stránka je vhodně strukturována, jsou tam hodně použity nadpisy, podnadpisy, tak tady ty speciální programy už dneska umožňují z té stránky jakoby vyjmout, udělat si takový obsah z těch nadpisů a nevidomý potom nemusí pročítat celou stránku pořád dokola, ale může pomocí toho nadpisu se přímo přemístit na danou konkrétní část, která ho zajímá.

Moderátor (Jan Bumba):

Vy jste zmiňoval, že nevidomí a slabozrací lidé potřebují určité speciální technické vybavení pro užívání počítače, k prohlížení internetu. Je to vybavení složité?

Host (Radek Pavlíček):

To vybavení asi ano, pro většinu z nich je potřeba zaškolení, aby se naučili s těmito programy pracovat, takže není to tak, že by nevidomý si koupil speciální program, sedl si k počítači a okamžitě s ním byl schopen pracovat. V drtivé většině případů je potřeba naučit se ovládat tento program a vůbec pracovat s počítačem jako takovým, protože nevidomí uživatelé nepoužívají myš, musí se naučit ovládat počítač z klávesnice, takže těch aspektů je tam více, které je potřeba zvládnout.

Autor: Moderátor:Jan Bumba, Host:Radek Pavlíček
Zdroj: BBC - Relace: Dobré ráno s BBC
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie