Dnes je Pondělí, 29. dubna 2024, svátek má Robert
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5748
 
Webinfo


 

23.10.2006, 10:35 - rubrika " Vzdělávání "
Vzdělávání pro pracovníky sociální péče

Česká asociace pečovatelské služby (ČAPS) zahájila v září letošního roku unikátní celostátní vzdělávání pro pracovníky sociální péče. Projekt je financován z Evropského sociálního fondu (80 %) a MPSV v celkové výši 10 486 630 Kč.

Předkladatel projektu ČAPS v ČR sdružuje přibližně 150 organizací s terénními sociálně-zdravotními službami. Vzdělávání vychází z podrobné analýzy potřeb terénu. Při dotazníkovém šetření ČAPS oslovila 25 organizací, názory zjišťovala jak u ředitelů a vedoucích, tak u 450 terénních pracovníků. Výsledkem analýzy je fakt, že zájem o účast ve vzdělávacím kurzu má 90 % dotázaných.

Analýza

Průměrně mají oslovené organizace 26 zaměstnanců, většinou v přímé péči o klienty. Nejvíce zaměstnanců je ve věku 35–50 let (52 %), druhá největší skupina je však ve věku nad 50 let (27 %). Z 82 % pracují jako pečovatelky ženy. Pro koncipování dlouhodobého vzdělávání bylo zajímavé zjištění, že nejčastější dosažené vzdělání je střední odborné (56 %), dále středoškolské (25?%) a základní (17 %). Respondenti v průměru odpracovali v organizaci 10,4 roku. Za psychicky náročnou považuje svou práci 52 % pracovníků (celkem 229 respondentů), za fyzicky náročnou 14 % dotazovaných. Z oslovených vedoucích pracovníků je 52 % spíše spokojeno s odbornými znalostmi svých zaměstnanců, naopak nespokojeno je 44 %. Potřeba jednotného vzdělávání vychází i ze situace, kdy jen 16 % organizací své zaměstnance pravidelně vysílá na vzdělávací kurzy, dalších 64 % pouze výjimečně a 20 % vůbec ne. Z odpovědí také vyplynulo, že 92 % vedoucích pracovníků si myslí, že nabídka vzdělávacích kurzů pro pečovatelky není u nás dostatečná. Pro podporu jednotného vzdělávání mluví i skutečnost, že pouze 15 % pracovníků sociální péče čte pravidelně nějaký odborný časopis týkající se jejich práce. Poznatky z absolvovaných vzdělávacích kurzů umí uplatnit v praxi 62 % pečovatelů. S potřebou dále se vzdělávat souvisí i přesvědčení více než poloviny pečovatelek, že by se jejich práce dala vylepšit. Z nabídnutých oblastí vzdělávání je největší zájem o psychologii, dále o zdravovědu, fyzioterapii a první pomoc. Hlavní motivací osobního vzdělávání pracovníků je zlepšení dovedností v přímé péči o klienty.

Dle statistiky ÚZIS 2004 se pečovatelská služba v ČR postupně profesionalizuje. Z celkového počtu 9 477 terénních pracovnic (2003) je 6 759 pečovatelek z povolání. V roce 1995 činil celkový počet pracovnic 4 312, z toho bylo 3 806 pečovatelek z povolání.

Koncepce vzdělávání

Koncepci vzdělávání garantuje MUDr. Tamara Tošnerová, psychiatrička Ambulance pro poruchy paměti FNKV Praha, která je známa svými aktivitami na pomoc pečujícím. Vzdělávání se zaměřuje na základní péči o klienty. Kurz obsahuje 120 hodin teoretické přípravy a 30 hodin praxe.

Parametry projektu

Projekt využívá originální metodiky – výukové předměty mají 28 odborných garantů – psychology a psychiatry, zdravotní sestry, lékaře, sociální pracovnice, ergoterapeuty a hygieniky. Ti vytvořili základní učební texty a ještě před prázdninami proškolili lektory z 8 regionů – Praha, Brno, České Budějovice, Havířov, Liberec, Pardubice, Ústí nad Labem a Olomouc. Za dva roky se v několika etapách proškolí 600 pečovatelek. Užitečné je, že se vytvoří obsahově i kvalitativně srovnatelný vzdělávací systém, který již funguje např. ve zdravotnictví. Příznivým dopadem jednotného vzdělávání pro širokou veřejnost bude zlepšení kvality sociálních služeb ve městech i na venkově.

Jaké jsou cíle?

Vzdělávání posiluje vnímavost pracovníků sociální péče k potřebám nemocných, méně soběstačných a zdravotně postižených občanů a jejich rodin. V kurzech se pečovatelky naučí psychicky i fyzicky lépe zvládat krizové situace, naučí se rodinu nasměrovat na další sociálně zdravotní služby. Nová koncepce celorepublikového vzdělávání odpovídá záměru sociální politiky – zkvalitnit sociální služby a umožnit i lidem s postižením žít důstojně ve svém domově. Efekt projektu spočívá i v tom, že se někteří rodinní pečovatelé budou moci vrátit zpět do práce. Od ledna 2007 jim to umožní nová dávka – tzv. „příspěvek na péči“ a rozšíření sociálních služeb do domácností. Nový Specializační kurz pro pečovatele, akreditovaný v roce 2005 na MŠMT, je uznáván i jako kurz rekvalifikační. Rozšíří se tak možnosti kvalifikace pro dlouhodobě nezaměstnané se zájmem o práci v sociálních službách.

Bližší informace na adrese www.caps-vzdelavani.cz.


Autor: Kadlec Jindřich, PhDr.
Zdroj: Noviny MPSV
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie