Dnes je Pátek, 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5596
 
Webinfo


 

31.08.2004, 07:29 - rubrika " Pomůcky "
Dílčí výsledky kontrol transportních plošin pro vozíčkáře

V průběhu jarních měsíců 2004 začala Česká obchodní inspekce prověřovat bezpečnost transportních plošin pro osoby se sníženou pohyblivostí. Na základě zjištění, že některá z těchto strojních zařízení nejsou ve shodě s požadavky na bezpečnost, zejména vykazují zvýšená rizika pro uživatele, nařídil ústřední ředitel ČOI Jiří Pěkný celoplošnou kontrolu a prověření dalších transportních zařízení.

Na zveřejnění prvního upozornění ČOI na rizika používání dvou typů kontrolovaných transportních plošin R 20 TEOREMA, AM-P A54 reagovalo občanské sdružení Liga za práva vozíčkářů a nabídlo ČOI jako podklad ke kontrolám řadu cenných informací – korespondenci nespokojených uživatelů dalších transportních plošin. Po analýze těchto informací budou získané poznatky průběžně využity při probíhající kontrole. Ta bude ukončena a vyhodnocena v říjnu. Některé z takto získaných podkladů již byly využity:

Po došetření květnové kontroly invalidní plošiny Z 04 – ZENITH v místě instalace v Dolních Bojanovicích následovalo například dne 5. 8. 2004 místní šetření u uživatele v Bezměrově. Při kontrole byly na instalovaném strojním zařízení – schodišťovém výtahu pohybujícím se po šikmé dráze (invalidní plošině) typ S54 – FLY opět zjištěny závažné nedostatky, které jsou s dodavatelem zařízení dále řešeny. Zatím poslední kontrola vertikální zdvihací plošiny pro osoby s tělesným postižením typ AM – Z S04 byla provedena dne 11. 8. 2004 v Domě pokojného stáří sv. Anežky v Plzni. Předávací dokumentace k zařízení není zatím k dispozici.

Při následné analýze rizik vyplývající z neshody kontrolovaných transportních plošin s technickými požadavky na tyto typy výrobků ve smyslu zák. č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a příslušných nařízení vlády byly zjištěny závažné konstrukční nedostatky, zejména na zastavovacím a blokovacím mechanismu a nedostatečném vybavení plošiny ochrannými bezpečnostními prvky jako jsou signalizace v nouzi, zábrany proti sjetí vozíku při přepravě nebo ochrana proti samovolnému klesání plošiny při zatížení.

Provozování plošin s uvedenými nedostatky představuje pro uživatele při omezené schopnosti pohybu vysoké nebezpečí úrazu – počínaje pádem při nekontrolovatelném pohybu plošiny až po sevření nebo rozdrcení končetin přepravované osoby případně přihlížejících, zejména dětí a starších osob, pohyblivými částmi plošiny. Další riziko představuje výpadek elektrického proudu a v zimním období také nefunkčnost zdvihového mechanismu způsobená mrazem. Netřeba připomínat, jak negativně by mohla taková situace ovlivnit zdravotní stav uživatele.

Neméně závažným důvodem pro rozsáhlou kontrolu a prověření bezpečnosti a funkčnosti těchto strojních zařízení je skutečnost, že finanční příspěvky na pořízení transportních plošin pro osoby se sníženou pohyblivostí jsou na základě doporučení posudkového lékaře poskytovány odbory sociálních věcí a zdravotnictví jako kompenzační pomůcka s možností čerpání až do 100 % celkové částky. O výsledcích kontrol budeme proto informovat ministerstvo práce a sociálních věcí, neboť výrobky, které mají tělesně postiženým občanům život zkvalitnit, jejich životy a zdraví naopak ohrožují.

Přestože některá tato zařízení podléhají kolaudačnímu řízení stavebního úřadu v místě instalace, neplní v řadě případů daný účel. Proto budou v konkrétních případech vyrozuměny o výsledcích kontrol také příslušné stavební úřady.

Předmětem dalšího šetření bude to, zda nedochází ze strany dodavatelů těchto zařízení ke klamání spotřebitelů. Důvodem jsou dosavadní dílčí zjištění, že při uzavírání smluv na dodání a montáž transportních plošin jsou nabízeny výrobky zahraničních dodavatelů dle jejich nabídkových katalogů a prospektů, následně jsou však bez jakékoliv informace uživatele o změně namontovány výrobky odlišné konstrukce a designu než při původní nabídce, na jejichž dodání a instalaci byly uzavřeny smlouvy.

Kromě bezpečnostních závad mají výrobky dodané k montáži odlišné rozměry nebo zcela jiné technické parametry pro přepravované břemeno, případně údaje na výrobním štítku zdvihacího zařízení jsou odlišné od průvodní dokumentace.

ČOI má již v současné době také vyjádření jednoho ze zahraničních výrobců plošin, který popírá jakýkoliv podíl na výrobě či instalaci kontrolovaných výrobků a upozorňuje na další obdobná strojní zařízení, kde je klamavě deklarován jako výrobce. Kromě toho byla ČOI upozorněna na praktiky některých dodavatelů těchto zařízení, kteří nabízejí nové výrobky zahraničních firem, ale následně montují a dodávají výrobky, které byly odkoupeny nebo vráceny jiným odběratelem. U těchto zařízení je již při prvním ohledání po montáži zřejmé, že se nejedná o zcela nový výrobek, nýbrž o výrobek, který již nese stopy předchozího užívání, před další instalací u něj nebyla však provedena repase ani oprava a klamavě je nabízen jako nový.

Doplňující informace viz přílohy:

Příloha 1 - Nedostatky zjištěné ČOI při kontrolách transportních plošin

Příloha 2 - Další kontroly pomůcek a zařízení pro tělesně postižené spotřebitele

Fotodokumentace k transportním plošinám viz na konci článku.




Příloha 1

Nedostatky zjištěné ČOI při kontrolách transportních plošin:

Vizuální kontroly a funkční ověření provedli inspektoři ČOI u uživatelů již instalovaných plošin těchto typů: R 20 TEOREMA, AM-P A54, S54-FLY a Z 04 – ZENITH. Ve všech případech zjišťovali opakovaně obdobné nedostatky.

Kromě zjištění, že dodavatelé strojního zařízení nesplnili v různém rozsahu informační povinnosti, případně nedali uživatelům k dispozici návod k obsluze, jsou fyzicky handicapovaní uživatelé vystaveni celé řadě bezpečnostních rizik i při užívání za podmínek výrobcem stanovených:

  • plošina není vybavena osvětlením pro použití za tmy
  • ovládací zařízení pro manipulaci není řádně označeno
  • chybí nouzová signalizace při zastavení nebo zablokování, čímž je ohroženo zdraví osoby přepravující se bez doprovodu
  • uživatel není chráněn před nebezpečím úrazu pohyblivými částmi ani před uklouznutím nebo pádem z balkónu při spuštění plošiny
  • zařízení není dostatečně chráněno proti korozi.




Příloha 2

Další kontroly pomůcek a zařízení pro tělesně postižené spotřebitele

Kontrola transportních plošin není první kontrolou zaměřenou na výrobky určené tělesně postiženým. Od roku 2000 byly do letošního roku centrálně řízené kontrolní akce postupně zaměřeny na bezpečnost výrobků zařazených mezi stanovené zdravotnické prostředky ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, a příslušných nařízení vlády.

Tyto kontroly byly zařazeny do plánu činnosti ČOI na základě podnětů spotřebitelů, profesních sdružení i vlastních poznatků České obchodní inspekce. Na kontrolách ČOI se průběžně podílí také Státní ústav pro kontrolu léčiv, a to v rámci šetření tzv. “nežádoucích příhod zdravotnických prostředků”.

ČOI dosud kontrolovala:

  • dioptrické brýle
  • pomůcky pro chůzi ovládané jednou rukou
  • invalidní vozíky
  • zdravotní obuv
  • sluchadla a naslouchátka
  • obuv pro diabetiky
  • kardiostimulátory
  • zobrazovače Brailleova písma

Oblast výrobků a pomůcek pro zdravotně postižené občany je velmi rozsáhlá, proto jí bude ze strany ČOI v následujícím období věnována náležitá pozornost. V současnosti probíhají nebo jsou v plánu následující kontroly:

  • jednorázové injekční stříkačky pro diabetiky
  • svislé plošiny pro osoby se sníženou pohyblivostí do a přes 3 m
  • schodišťové plošiny pro osoby se sníženou pohyblivostí do a přes 3 m

Kromě těchto kontrol je v projektu České obchodní inspekce příprava mimořádné kontroly invalidních vozíků, a to na základě podezření, že se na trhu objevují výrobky “z druhé ruky”, u nichž nebyla posouzena shoda vlastností s technickými předpisy a mohly by být nebezpečné z důvodu technických závad. Na akci bude s ČOI tentokrát spolupracovat Sdružení výrobců a dovozců zdravotnických prostředků. Důležitá bude při kontrolách také účast Státního ústavu pro kontrolu léčiv, neboť řada výrobků určených tělesně postiženým občanům je k dispozici i u poskytovatelů zdravotní péče.

Všechny výsledky kontrolních akcí na zdravotnické prostředky mají společného jmenovatele - především nedostatky v informačních povinnostech o správném užívání výrobku (není dodržován rozsah informací nezbytných pro bezpečné použití), v některých případech zjistili inspektoři nedostatky v posuzování shody těchto stanovených výrobků z oblasti zdravotnictví, zejména nebyla ověřena vhodnost medicinálního použití pro stanovený účel. Ve prospěch kontrolovaných osob svědčí skutečnost, že v průběhu šetření byly již některé zjištěné nedostatky v rámci uložených opatření ČOI ve stanovených termínech odstraněny.



Ilustrační fotografie AM - P A54




Ilustrační fotografie AM - Z S04

   




Ilustrační fotografie R 20 TEOREMA

   




Ilustrační fotografie S 54 - FLY

   


Ilustrační fotografie Z 04 - ZENITH

   

   


Zdroj: Česká obchodní inspekce
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie