Dnes je Pondělí, 21. září 2020, svátek má Matouš
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 1219
 
Webinfo


 

03.12.2002, 16:40 - rubrika " Bariéry "
Rádce mladých svišťů pro cestování bezbar-šalinou.

Zdar všici. Jakožto vcelku častý účastník městské hromadné otravy v Brně, posílám Vám pár rad, jak docestovat a nezbláznit se.

1. Zavolej jim do klubu

Pokud míváte sklon k fatalismu, věříte ve své věštecké sklony, vlastníte kapesní křišťálovou kouli, případně lehce trénujete na pobyt v arktických oblastech, je tenhle krok pro Vás zbytečný! My všichni ostatní, co neradí čekáme desítky minut na čerstvém brněnském vzduchu, před cestou voláme na linku informací Dopravního podniku města Brna. ÁÁÁno správně, na notoricky známe číslo 5 4317 4317. Pokud budete mít dost štěstí, tak se Vám možná už někdo ozve hned. Doporučuji mluvit pomalu a zřetelně (je evidentní, že holky na informacích toho mají taky občas dost). Je velmi vhodné poněkud upravit slovník. Místo slovíčka bezbarierový použít raději slovíčko nízkopodlažní; místo v 8 večer použít raději ve 20.00; slovíčku šalina kupodivu rozumí. Mnoho energie si také ušetříte, když si zjistíte přesně název zastávky, odkud chcete jet a název konečné (to kvůli směru). Zde šaliny 1, 8, 13 . Pokud se budete držet těchto zásad, je v celku pravděpodobné, že se požadovanou informaci dovíte v celku rychle, takže je možnost volat i z mobilu bez velkých finančních ztrát.

2. Čekáni na Gogota

Pokud jste si zjistili na informacích přesný čas, můžete se pokusit přijít v inkriminovanou dobu na nástupiště k šalině (pokud se tedy na ní lze dostat). Nesmíte si však myslet, že když Vám na informacích řekli, že šalina pojede v určitý čas, že v ten samý čas opravu odjedete. Pokud jsem systém dobře pochopil, slečna na informacích ví odjezdy jen z konečné a přesný čas na Vámi určené zastávce počítá z hlavy. K nutnému vybavení správného šalinodobrodruha tedy patří nepostradatelně dostatek teplého oblečení, lahvinku rumu, kanystr trpělivosti (nebo naopak) a dětské počítadlo, protože kdo z nás se ve sčítání dvoumístných čísel ještě nespletl, že? S drkotajícími zuby a mírnými omrzlinami jsem ku příkladu vypozoroval, že např. jednička jede bezbariérová asi každá sedmá! Ve špičce asi jednou za půl hodiny mimo špičku jednou za hodinu. Ale to jsou velmi hrubé odhady, jelikož se mi ojínily hodinky.

3. Nástup do šaliny

Když už budete mít to štěstí a šalina přijede opravdu v dobu, kterou Vám do sluchátka oznámil jemným hlásek, musíte dát řidiči o sobě vědět. Jak píšou na stránkách DPMB, je dobré dát znamení řidiči, že budete nastupovat. Což se lehce napíše, ale hůř provede. Osobně mávám jak na prvního máje. Raději však doporučuji k výbavě přidat světlici, protože průměrný vozíčkář má přirozenou schopnost se v přepravěchtivém davu docela dobře maskovat. Každopádně pokud by Vás přece jenom řidič nezahlédl nebo chcete mít jistotu, doporučuji zmáčknout modrý knoflyk na dveřích před sníženou podlahou....a začít se modlit. Pokud totiž budete mít štěstí vyjede Vám plošina s pomocí níž vjedete dovnitř. Teda pokud vám to velikost patníku na nástupním ostrůvku dovolí. Ale o tom už tady řeč byla, že? Každopádně musíte počítat i s eventualitou, že plošina také nevyjede vůbec (ať už jsou důvody jakékoli) a tak vám nezbude než požádat urostle vypadající spolucestující o kousek jejich hrubé fyzické síly. Ale aby to nebylo tak jednoduché! Dokonce ani když plošina začíná vyjíždět, ještě nemáte vyhráno, protože pokud Vám do procesu vysunování vstoupí nějaký spěchající netrpělivec, plošina se uraženě stáhne a ještě se mi nestalo, že by vyjela zpět. Ale třeba jsem jen málo trpělivý a příliš nervózní v představě, že budu čekat (další) půlhodinu v baru na jiný bezbariérový spoj.

4. Správný knoflyk

Hurááá! Už jste vevnitř! Vydechněte! Už je to prakticky v suchu. Dolu to jde vždy dobře. Jen jednou se mi stalo, že se šalina "zasekla" a všici museli vystoupit. Jen drobná rada. Pokud budete chtít k výstupu použít plošinu, musíte zmáčknou opět modrý (jak nám to ulehčují) knoflyk se znakem vozíčkáře, nejlépe hned po odjezdu z předposlední zastávky. Pozor! Funguje ale pouze knoflyk na straně, kam se vystupuje.

Tak to jen tak namátkou z mých zkušeností. Své jistě bohaté zkušenosti zdělte zde.

Vidurius (sh-sha-shalina@vidurius.cz)

PS: Jen nakonec bych chtěl říct, že je přesto špica, že tady vůbec ty šaliny jsou. Hlavně v časech, kdy nejedou "dvěstě4/5tky" je to nepostradatelná možnost a nejlepší možná alternativa (nemám rád troleje).

PS2: Ano, vím jake i/y se píše ve slově konflyk.

Autor: Michal Vidura
Zdroj: Vlastní zpráva
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 07.12.2002, 22:47 - Čtenář :
Fakt dobrej článek, kéž by tady bylo takových víc
* 09.12.2002, 08:41 - Dave Killer :
No jen tak tak dál Vidurie a Pulitzer Award Tě nemine! Hlavně zmínka o tom, že cituji " průměrný vozíčkář má přirozenou schopnost se v přepravěchtivém davu docela dobře maskovat ", je fakt good! Tak barde jen tak dál.
* 10.12.2002, 18:18 - Smoliczek :
Fakt trefné! Jen to podepsat! Mám úplně stejné zkušenosti
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2020 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie